Korisnici Windows-a najviše se plaše tzv. Blue screen of death (BSOD), ili plavog ekrana smrti. On se pojavljuje kada Windows doživi kritičnu grešku koju ne može da oporavi.
Uzroci plavog ekrana smrti
Plav ekran smrti (BSOD) može nastati u bilo kojem trenutku. Međutim BSOD nastaje obično posle ugranje nove komponente u vaš računar ili laptop. Tada se dešava da Windows registruje nov uređaj, instalira drajevre za njega, ali ti novi drajveri se poklope sa nekim drugim i prave grešku. Takođe BSOD može da nastane posle instalacije neke igrice, programa. Jedan od čestih kvarova hard diska je bad pixels, ili u prevodu logička oštećenja HDD. Nailaskom na pokvareni sektor on prestaje sa radom i prijavljuje plav ekran. Takođe kvar memorije može da bude uzrok BSOD.
Rešavanje problema BSOD
Tokom BSOD-a, zaustavni kodovi se pojavljuju na dnu ekrana. Ukupno ima 270 kodova za zaustavljanje, ali većina je izuzetno retka. Evo najčešćih:
KMODE_EKSCEPTION_NOT_HANDLED
Greška u procesu jezgra povezana sa nekompatibilnošću ili neispravnošću opreme.
NTFS_FILE_SISTEM
Ovo je greška pogona nastala tokom čitanja ili pisanja, obično zbog integriteta podataka na disku ili u memoriji.
DATA_BUS_ERROR
Ovo je rezultat grešaka u RAM memoriji. Uzrok su možda nekompatibilne ili oštećene memorijske kartice.
IRKL_NOT_LESS_OR_EKUAL
Ova greška je možda nastala zbog neispravnosti upravljačkih programa, sistemskih usluga ili nekompatibilnog softvera.
PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA
Ovo je greška povezana sa zamenom datoteke tokom rada sistema datoteka ili neuspeha usluge ili softvera.
Kada se pojavi BSOD, korisnici treba da zapišu kod greške i ponovo pokrenu računar. Windows će pokušati da utvrdi problem i reši ga. U mnogim slučajevima je to dovoljno za rešavanje problema.
Ako se problem nastavi, korisnici bi trebalo da razmisle o onome što su radili pre BSOD-a. Da li je instaliran novi program, ažuriran upravljački program ili je instalirana ili nadograđena nova aplikacija? Ako je to slučaj, to je možda ono što je prouzrokovalo BSOD.
Ako se pojavi niotkuda i nisu napravljene nedavne promene softvera - što uključuje ispravke zakrpe, koje su uvele popriličan udeo BSOD-ova nakon ažuriranja - onda bi to mogao biti hardverski kvar.
Ako se greška i dalje javlja nakon što korisnik instalira novi program / hardver, ažurira upravljački program ili instalira Windows ispravku, razmislite o vraćanju sistema. Windows ima funkciju pod nazivom Vraćanje Sistema (System Restore) , koja pravi snimak računara, OS-a i aplikacija, čuvajući je za hitne slučajeve poput ovog. Imajte na umu da je vraćanje sistema podrazumevano isključeno, pa ga korisnici moraju uključiti.
Provera virusa za grešku BSOD je dobra ideja. Korisnici bi trebali ponovo pokrenuti računar iz safe mode i pokrenuti antivirus program.
Nepravilno instaliran ili zastareo upravljački program može dovesti do pada sistema. Korisnici bi trebalo da preuzmu i instaliraju najnovije upravljačke programe za hardver svog računara sa web lokacije proizvođača računara. Ovo može popraviti BSOD izazvan problemima sa upravljačkim programima.
Uklanjanje računarskih komponenata kao što su memorijske kartice i kartice takođe može utvrditi uzrok problema.
Ako sve drugo zakaže, korisnici mogu izvršiti novu instalaciju Windows-a. Međutim, ovo je krajnje rešenje i korisnici bi trebalo da budu sigurni da prave rezervne kopije svih važnih podataka na spoljnom čvrstom disku pre ponovne instalacije operativnog sistema Windows.