Ako se na ekranu laptopa ne prikazuje slika, postoji nekoliko koraka za rešavanje problema koji bi vam mogli pomoći da rešite problem. Pogledajte svaki odeljak u nastavku da biste pronašli korake koji bi vam mogli pomoći.
Ako vidite beli ekran ili dugu boju, to može značiti da je grafička kartica u laptopu neispravna. U ovom slučaju, grafičku karticu ili grafički čip treba zameniti.
Šta je crni ekran na laptopu?
Crni ekran na računaru je kritična sistemska greška koja uzrokuje da ekran vašeg računara bude potpuno crn. Sistemska greška primorava vaš operativni sistem da se isključi jer više ne može bezbedno da funkcioniše. Crni ekran može biti uzrokovan nekoliko faktora, uključujući hardverske ili softverske probleme ili malware.
Možete dobiti prazan ili crni ekran laptopa pri pokretanju, tokom ažuriranja softvera ili usred korišćenja. Ponekad možete da rešite crni ekran na Windows 11 ili 10 ponovnim pokretanjem uređaja. Ali u ozbiljnim slučajevima, možda ćete morati da izvršite vraćanje sistema u prethodno stanje ili ponovo instalirate operativni sistem (OS) ili čak morati da zamenite hardver.
Savet
Proverite da li postoji problem sa grafičkom karticom laptopa tako što ćete na laptop povezati monitor ili TV pomoću VGA-HDMI priključaka na laptopu. Ako spoljni ekran dobro radi, to je problem sa LCD ekranom vašeg laptopa ili vezom matične ploče sa LCD ekranom (flat kabl), a ako ne radi onda je neispravna grafička kartica. Na novijim laptopovima grafička kartica je integrisana u samom procesoru, tako da zamenom procesora rešavate problem.
Problemi sa operativnim sistemom
Ako se računar pokrene, ali ekran postane crn nakon što se prijavite, možda postoji problem sa operativnim sistemom.
Savet
Znak da se operativni sistem ne učitava pravilno i da je kriv je ako na ekranu vidite kursor miša i ništa drugo. Jedan od glavnih uzroka ovog problema je oštećena sistemska datoteka koja sprečava učitavanje operativnog sistema, što rezultira crnim ili praznim ekranom.
Ponovo pokrenite Windows da biste videli da li je to privremeni problem koji će se rešiti sa ponovnim pokretanjem sistema. Ako se problem nastavi, moraćete ponovo da instalirate Windows.
Pregrevanje laptopa
Takođe možete da proverite da li se laptop pregreva. U većini slučajeva laptop se isključuje kada se pregreje, međutim, ekran se može isključiti samo prekidom napajanja GPU-a (grafičke procesorske jedinice).
Savet
Problem sa pregrevanjem može nastati zbog nagomilavanja ostataka prašine na ventilatoru, hladnjaku ili ventilacionim otvorima. Možete pokušati da upotrebite vazduh pod pritiskom ili usisate usisivačem prašinu i prljavštinu kako bi rešili problem.
Ako laptop još uvek ima crni ili prazan ekran, postoji problem sa hardverom. Spisak ispod prikazuje najčešće greške u hardveru.
Olabavljen ili oštećen flat kabl.
Pokvaren LCD pretvarač napajanja.
Pokvaren CCFL ili pozadinsko osvetljenje.
Neispravan LCD ekran.
Neispravana grafička kartica.
Neispravana matična ploča.
Ako je vaš laptop u garanciji, preporučujemo vam da se obratite ovlašćenom servisu. Ako laptop nije u garanciji, preporučujemo da laptop odnesete u servis kako bi se utvrdio tačan uzrok i otklonio kvar.